Home / فعالیت‌ها / ساینس و تکنالوژی / اهمیت و نقش تکنالوژی در تعلیم و تربیه

اهمیت و نقش تکنالوژی در تعلیم و تربیه

عنوان کاربرد تکنالوژی در تعلیم و تربیه و آموزش شامل هرگونه وسایل ممکن اطلاعاتی می شود که می تواند در تعلیم و تربیه مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع با وسایل و لوازم مورد استفاده در تعلیم و تربیه از قبیل تلویزیون، رسانه های اجتماعی، آموزشگاه های زبان و انواع رسانه های طراحی شده سروکار دارد. به عبارت دیگر کاربرد تکنالوژی در تعلیم و تربیه اساسات همان مفهوم عامیانه تکنالوژی آموزشی یعنی استفاده از وسایل سمعی بصری، مانیتورها و صفحه کلید کمپیوتر است. حوزه عمومی وسایل سمعی بصری خود شامل دو قسمت قابل تفکیک است. یکی سخت افزارHardware و دیگری  نرم افزارSoftware. قسمت سخت افزار با تجهیزات فیزیکی و واقعی سروکار دارد، از قبیل پروجکتور، اسلاید، ضبط صوت، تلویزیون و غیره. قسمت نرم افزار شامل اقلام متعددی است که در رابطه با تجهیزات و دستگاه های مذکور مورد استفاده قرار می گیرد، مانند اسلاید، نوارهای شنیداری، نوارهای ویدئویی و غیره. به طور آشکار،کاربرد تکنالوژی در تعلیم و تربیه یکی ازجنبه های مهم تکنالوژی است. نقش عمده تکنالوژی آموزشی کمک به بهبود کارایی کلی فرایند تدریس و یادگیری است. در تعلیم و تربیه این کارایی بهبود یافته و به طرق گوناگون می تواند ظاهر شود. به عنوان مثال:

 • افزایش کیفیت یادگیری، یا میزان تسلط بر آن.
 • کاهش مدت زمان مورد استفاده یادگیرندگان جهت دسترسی به اهداف مورد نظر.
 • افزایش کارایی معلمان برحسب تعداد یادگیرندگان که به آنها آموزش داده می شود، بدون کاهش کیفیت یاد گیری.
 • کاهش هزینه ها، بدون اینکه برکیفیت تأثیر بگذارد.
 • افزایش استقلالیت یادگیرندگان و انعطاف امکانات آموزشی.

به عبارت دیگر طی سالهای اخير توجه بسيار به بهره گيری از تكنالوژي های نوين در صنوف ها تدریس شده است. تغييرات سريع تكنالوژی در مرحله ياددهی- يادگيری موجب تحولات وسيع شده و هدف آن بهبود كيفيت آموزشی در مکاتب و مدارس بوده است، تكنالوژي های جديد با فراهم آوردن فرصت های مناسب در جهت استعداد ها و علايق شخصی دانش آموزان به بهبود نظام آموزشی مکاتب و مدارس كمك شايانی می كنند که ما شاهد تغیرات گسترده در بخش تعلیم و تربیه هستیم.

امروزه صاحبنظران و اندیشمندان جهان بر نقش مهم و تعیین کننده تکنالوژی آموزشی در مرحله یاددهی – یادگیری تأکید می کنند و بر این باورند که میزان بهره گیری و استفاده مطلوب و به جا معلمان و مدیران از تکنالوژی آموزشی در ارتقای کیفیت آموزشی تأثیرات سازنده ای خواهد داشت. از تأثیرات تکنالوژی آموزشی می توان اثرات مثبت بر افزایش زمان و کیفیت یادگیری، ایجاد حس پرسشگری،کسب مهارت های لازم برای زندگی اشاره کرد. همچنین  می توان اثرات مثبت بر کارکرد و بازده متعلمان در کلیه ی موضوعات درسی و امیدواری آنان به آینده ی تحصیلی خود، تأثیر نقش و کارکرد های معلمان، نحوه ی گروه بندی دانش آموزان، توسعه ی رویکرد دانش آموز محوری، افزایش تعامل بین معلم و شاگردان، استمرار در کاربرد فناوری، علاقه مندی نوآموزان به فرایند تحصیل، بالا رفتن اعتماد به نفس در یادگیری، استفاده از امکانات ارتباط از راه دور به صورت آنلاین همکاری و مشارکت ، رفاقت و هم زیستی بیشتر نیز اشاره کرده است.

تکنالوژی آموزشی توانایی بالقوه ای در بهبود مرحله یاددهی- یادگیری دارد که می توان از آن جمله به موارد زیر اشاره کرد:

 • انفرادی کردن آموزش.
 • بهبود کیفیت تدریس.
 • مقابله با مشکلات آموزش جمعی.
 • ایجاد فرصت های برابر آموزشی.
 • فراهم ساختن آموزش مستمر.
 • تقویت نقش معلم.
 • تأکید بر جنبه های انسانی تعلیم و تربیه.

در شرایط کنونی بشر تلاش به خرج داده تا بتواند زمینه های آموزشی را ساده تر بسازد و آموزش را بشکل کلی همگانی بسازد و ما شاهد نو آوری های جدید هستیم که میتوانیم همه موضوعات مهم و ضروری را یاد بگیریم . منجمله میتوان از ابزار ارتباطی یاد آوری کرد.

با توجه به اهمیت نقش تکنالوژی معلوماتی در یاد گیری تعلیم و تربیه، من بحیث یک جوان از دولت خویش تقاضا مندم تا بخاطر گسترش تعلیم و تربیه در تمام عرصه ها از تکنالوژی معلوماتی استفاده نموده تا زمینه رشد چشمگیر تعلیم و تربیه را برای فرزندان این کشور مساعد نموده تا ما شاهد تغیرات عمده در ترویج و پیشرفت همه جانبه تعلیم و تربیه در کشور باشیم.

ذبیح الله ” ورسجی”

 

 

 

 

 

About admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *