Home / فعالیت‌ها / علوم اجتماعی / زنان / خشونت علیه زنان هیچ مرز اجتماعی و اقتصادی ندارد

خشونت علیه زنان هیچ مرز اجتماعی و اقتصادی ندارد

سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹ روز ۲۵ نومبر را بعنوان روز محو خشونت علیه زنان رسمیت شناخته است و در تاریخ مناسبت های این سازمان درج گردیده تا از این طریق همه ساله توجه دولت ها و مردم جهان به این موضوع بسیار مهم مورد تاکید قرار دهد.

خشونت علیه زنان و دختران یک مسئله جهانی است. این مسئله یکی از شدیدترین نقض حقوق بشر و تهدیدی برای میلیون ها دختر و زن باقی مانده است. خشونت علیه زنان و دختران هیچ مرز اجتماعی، اقتصادی و ملی ندارد. زنان را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد و در جنبه های مختلفی زندگی ظاهر می شوند و انواع مختلفی از جمله خشونت فزیکی، جنسی و روحی و همچنین سوءاستفاده اقتصادی و استثمار به وجود می آورد. نظر به آمار سازمانهای مدافع حقوق زنان، حداقل یک نفر از هر سه زن در سراسر جهان در طول عمر خود مورد ضرب و شتم، به زور یا به صورت احساسی اغلب توسط یک شریک مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

از ۲۵ نومبر همه ساله در کشور ما به شیوه های گوناگون گرامیداشت به عمل می آید و مدافعان حقوق زنان  و اداره های زیادی با بیانیه های مختلفی خشونت علیه زنان را نکوهش میکنند. اما این اعلامیه ها چندان تأثیر گذاری بر روند خشونت علیه زنان نداشته است. متآسفانه این روند نه تنها کاهش نیافته، بلکه موارد متعدد خشونت افزایش یافته است. دلیل اصلی خشونت علیه زنان بر میگردد به چگونگی فرهنگ حاکم در جامعه ما و عدم آگاهی مردان و زنان از حقوق شان را میتوان یاد کرد.

خشونت علیه زنان در طول تاریخ وجود داشته ولی کشور های که بصورت هدفمند جهت برچیدن چنین مشکلی فعالیت های مثمری انجام میدهند به یک دستآورد رسیده اند. ولی در کشور ما تقریبا همه صحبت ها و برنامه ها به شکل پروژه ای و مقطعی صورت میگیرد که این مسئله آسیب پذیری مبارزه علیه خشونت را بیشتر ساخته است.

اگر دولت ما در نهاد های مختلف از جمله سه ارگان مهم دولتی که به نحوی با زندگی مردم بیشتر سروکار دارد و بخواهد بصورت بنیادی این معضله را برچیند، ایجاب میکند تا در نصاب های تعلیمی و تحصیلی وزارت معارف، تحصیلات عالی و حج و اوقاف مسایل خشونت علیه زنان را بگنجاند.

نصاب تعلیمی وزارت معارف میتواند نسل های بعدی را بصورت منظم و منسجم تغییر ذهنیت بدهد تا در قبال زنان بعنوان مادر و خواهر به دیده قدر نگریسته شود. وزارت تحصیلات عالی با روش کار بردی در میتود های درسی شان تابوی حضور زن و مرد را از بین ببرد. از سوی هم وزارت حج و اوقاف با مدیریت سالم ملا امامان نقش سازنده ای خویش را هم در شرایط امروز و هم برای فردای کشور میتواند بخوبی بازی کند. چنانکه مردم کشور ما با داشتن بیشترین رقم بی سوادی و عدم آگاهی از مسایل دینی و اجتماعی آسیب پذیر اند. وزارت حج و اوقاف با پلان های منظم خویش میتواند ظرفیت و آگاهی ملا امامان را بلند ببرد و از طریق آنها افراد جامعه که به نحوی با آنها سروکار دارند بخوبی تحت پوشش آگاهی دهی شان قرار دهد. تا زمانیکه ما دید بنیادی در زدودن این مشکل نداشته باشیم و زیر بناهای جامعه را با حفظ حقوق انسانی اساس نگذاریم، فکر نمیکنم با کار های مقطعی و تنها با برگزاری محافل به جایی برسیم. برگزار کردن محافل از این روز زمانی مفید و موثر واقع میگردد که اساس آنرا نیز در جامعه گذاشته باشم و با تقویت این زیر بنا ها و اساس دید و تفکر مردم میتوانیم با برگزاری محافل تقویت بخشیم.

امیدوارم که مسئولین زیربط دید شانرا نسبت به اهمیت موضئع از حاشیه به متن تبدیل نموده و پلان های منظم و بنیادی را جهت برچیدن این مشکل در کشور مد نظر بگیرند، تا دیگر شاهد رخداد های وحشیانه علیه زنان نباشیم. زیرا همین خشونت ها علیه زنان نه تنها آنان را دچار اختلالات روانی و اجتماعی می سازد، بلکه تأثیر مستقیم بر روند تکامل خانواده و جامعه دارد. بناً توجه جدی و بنیادی برای برچیدن این معضل نیاز به حمایت های قاطع، مسئولیت پذیر و پلان های منظم ادارات مسئول را می طلبد.

حیات الله مهریار

 

About admin

Check Also

اهداف توسعه پایدار سازمان ملل ۲۰۳۰

هدف ۱: نقطه پایین گذاشتن به تمام انواع فقر در همه جا هدف ۲: پایان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *