Home / خارجی / متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در سی و نهمین کنفرانس سران یونسکو(پاریس- مقر یونسکو-۹ عقرب ۱۳۹۶ – ۳۱ اکتوبر ۲۰۱۷)

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در سی و نهمین کنفرانس سران یونسکو(پاریس- مقر یونسکو-۹ عقرب ۱۳۹۶ – ۳۱ اکتوبر ۲۰۱۷)

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در سی و نهمین کنفرانس سران یونسکو(پاریس- مقر یونسکو-۹ عقرب ۱۳۹۶ – ۳۱ اکتوبر ۲۰۱۷)


………………
﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
خانم زهور علوی رئیس کنفرانس عمومی یونسکو، آقای مایکل وربس رئیس بورد اجرائیه یونسکو، خانم ایرینا بوکووا مدیر عمومی یونسکو، جلالت مآبان، نمایندگان کشورهای عضو یونسکو، خانمها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در آغاز از سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحدUnited Nations Educational Scientific And Cultural Organization (یونسکو) به خاطر برگزاری سی و نهمین کنفرانس رهبران صمیمانه تشکر می کنم و از خانم ایرینا بوکووا مدیر عمومی یونسکو که در مسایل علمی، فرهنگی و آموزشی به منظور تحقق توسعه، ثبات، صلح و امنیت در جهان تلاش نمودند، تقدیر می نمایم و برای ایشان آرزوی موفقیت می کنم و همچنین به خانم اودری آزولی به جهت احراز سمت جدید مدیریت عمومی یونسکو نیز تبریک می گویم و برای ایشان در مأموریت جدید آرزوی موفقیت می کنم.
افغانستان افتخار دارد که بعد از ۵۱ کشور مؤسس اولیه سازمان ملل متحد، پنجاه و دومین کشوری است که در ۱۹ نوامبر ۱۹۴۶ به عضویت این سازمان جهانی درآمده و از آن روز تا کنون وظایف خود را در قبال تعهدات بین المللی به طور جدی انجام داده است. همچنین افتخار دارد که از اولین دسته کشورهایی است که ۶۹ سال پیش در ۴ می ۱۹۴۸ عضویت سازمان مهم و با اعتبار یونسکو را کسب کرده و تا کنون یکی از اعضای فعال این سازمان است و امروز برای من بسیار جای مسرت و خرسندی است که به نمایندگی از افغانستان در کنار شما در کنفرانس سران یونسکو شرکت می کنم.
ما امسال در جریان اجلاس مجمع عمومی ملل متحد، افتخار عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را نیز پیدا کردیم. این یک افتخار بسیار بزرگ و نشانه جایگاه شایسته و بااعتبار کشور ما و اعتماد دنیا به پایبندی افغانستان به ارزش های حقوق بشری است. من از مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همه کشورهای دوستی که برای عضویت ما رأی تأیید دادند صمیمانه تشکر می کنم. ما در طول یک و نیم دهه اخیر بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، برای تثبیت ارزش های حقوق بشری تلاش های جدی کرده ایم و پیشرفت ها و کامیابی های زیادی نیز داشته ایم اما با عضویت در شورای حقوق بشر ملل متحد، اکنون مسئولیت ما برای انجام تعهدات و تلاش برای تأمین ارزش های حقوق بشری سنگین تر شده است و از آن جمله تلاش برای تحقق اهداف اصلی سازمان یونسکو یعنی کمک به فرایند صلح و امنیت جهانی و احترام به عدالت، قانونمداری، حقوق بشر و در رأس تأمین حق دسترسی به آموزش و کسب سواد.
حضار گرامی!
ملت افغانستان در کنار بر خورداری از سابقه فاخر فرهنگی و علمی، متأسفانه حامل تجربه تاریخی تلخی از منازعات، استبداد، انحصارطلبی، تبعیض و نابرابری است؛ اما ما اکنون نظام مبتنی بر دموکراسی و اراده مردم را پذیرفته ایم و این نظام را تنها راه حل این مشکلات و تنها بستری مناسب برای تحقق عدالت و مساوات می دانیم. برای تحقق این هدف، ما برخوردار از یک قانون اساسی مترقی هستیم که تنها تطبیق دقیق و کامل آن می تواند برای جامعه ما ثبات سیاسی را به ارمغان آورد. در سایه چنین نظامی، در سه سال گذشته، در ساحات مختلف مثل افزایش دسترسی به تعلیم و تربیه، ارتقای آزادی های اساسی به شمول آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، تقویت تکنالوژی و ارتباطات، احیای زیربناها، حاکمیت قانون و رعایت عدالت و حقوق بشر، پیشرفت های چشمگیری به دست آمده است.
ما برای عملی ساختن تعهدات ملی و بین المللی خود در مورد اصلاحات و به طور خاص برای ریشه کن کردن فساد، تقویت حکومت داری خوب، اصلاحات عدلی و قضایی، ارتقا و توانمند سازی زنان و مبارزه با خشونت علیه زنان، ارائه خدمات مؤثر برای شهروندان، تقویت پاسخگویی در تمامی سطوح حکومت، تقرری مقامات ارشد بر اساس شایستگی و از همه مهم تر تصمیم برای رسیدن به «اهداف هفده گانه توسعه پایدار» از همه کوشش و توان خود کار می گیریم و در این رابطه نسبت به «اهداف توسعه هزاره» و «آموزش برای همه» متعهد بوده ایم و اکنون هم «هدف چهارم توسعه پایدار» یعنی «تضمین تعلیم و تربیه با کیفیت فراگیر و برابر و ارتقای فرصت های یادگیری در طول زندگی برای همه» در رأس اولویت های ما قرار دارد و بیانیه انچئون در می ۲۰۱۵ یا تعلیم و تربیه ۲۰۳۰ یونسکو را به عنوان یک چارچوب کاری، الگوی اصلی پالیسی و استراتژیک پلان معارف خود می دانیم.
خوشبختانه برای نیل به دستاوردهایی که گفته شد، در طول این سال ها جامعه بین المللی و در رأس سازمان ملل متحد و مؤسسات وابسته به ملل متحد و کشورهای دوست افغانستان به شمول ایالات متحده آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جاپان، چین، هند، آسترالیا و کشورهای اسلامی و همسایگان افغانستان، در کنار ما بوده اند و از برنامه های دولت ما حمایت کرده اند. از همه این همکاری ها سپاسگذاری می کنم و از ایالات متحده آمریکا که بیشترین سهم را در این کمکها دارد و به طور خاص از راهبرد آسیای جنوبی رئیس جمهور ترامب در جهت حمایت از افغانستان در مقابل تروریزم، به گونه ویژه تشکر می کنم.
خانم رئیس! خانم ها و آقایان!
با استفاده از فرصت پیش آمده علاقه مندم شما را در جریان چالش ها، تعهدات و عملکرد حکومت افغانستان، در زمینه مسایل مربوط به یونسکو قرار داده و نکاتی را در سه محور یادآور شوم:
الف- محور تعلیمی:
افغانستان در گذشته های دور تر دارای تاریخ و تمدن درخشان بوده است. صدها نام ماندگار و بلند آوازه از فیلسوفان، دانشمندان، شاعران و اهل فرهنگ و هنر در تاریخ بشری از سرزمین و جغرافیایی برخاسته اند که امروزه افغانستان نامیده می شود. اما امروز متاسفانه در کنار مصیبت هایی چون جنگ، فقر، تروریسم، بیکاری و مهاجرت، بی سوادی معضل بزرگ ما است. البته بخش بزرگی از دردهای امروز ما محصول تحولاتی است که در تاریخ معاصر، بر ما تحمیل گردیده است. افغانستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیکی و ژئو استراتژیکی اش، قربانی اهداف و بازی های بزرگ منافع قدرت های متضاد منطقه ای وجهانی شده و اکنون هم گرفتار جنگ تحمیلی تروریزم و افراط گرایی است. اما با وجود این مشکلات، خوشبختانه امروز مردم افغانستان، علی رغم تحمل دردها، رنج ها و سختی ها، نخستین تلاش و آرزوی شان باسواد شدن و علم آموختن برای ایجاد تحول و پیشرفت است.
افغانستان در سال سقوط حکومت طالبان کمتر از یک میلیون پسر در ۳۴۰۰ باب مکتب، تعلیمات عمومی را توسط ۲۰۷۰۰ معلم فرا می گرفتند و هیچ دختری حق تعلیم و آموزش را نداشت و در آن زمان هیچ نصاب تعلیمی واحد ملی و معیاری و کتب درسی ستندرد وجود نداشت. در بخش سوادآموزی نیز سالانه فقط ۲۲۰۰۰ تن شاگرد از طبقه ذکور در کورس های سواد آموزی آموزش می دیدند و زنان حق دسترسی به سواد را نداشتند. در تمام مکاتب در آن زمان حتی یک نفر معلم زن هم حضور نداشت. اما در سال های پساطالبان این میزان به طرز بی سابقه ای گسترش یافت. به عنوان نمونه در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) تعداد شاگردان موجود به اضافه تر از ۹٫۲ میلیون تن رسیده است که ۳۹% آن را شاگردان دختر تشکیل می دهند و در بیش از ۱۷ هزار باب مکتب، توسط بیش از دوصد هزار تن معلم تحت آموزش قرار دارند که به طور اوسط در سطح ملی ۳۳% آنان معلمان زن هستند.
در عرصه سوادآموزی نیز طی سال ۱۳۹۵ به تعداد ۱۸۷۲۹ باب کورس سوادآموزی برای ۴۱۷۸۰۸ تن سوادآموز دایر شده که ۵۵% آن ها را خانم ها تشکیل می دهند. از این جمله، تعداد ۳۱۹۸۷۷ تن از کورس های سوادآموزی فارغ گردیده اند.
در رابطه با سواد آموزی قابل یادآوری می دانم که یکی از برنامه هایی که تا کنون تطبیق شده و در حال اختتام است برنامه ارتقای سواد آموزی است که توسط یونسکو رهبری شده و بودجه آن از طرف کشورهای جاپان، سویدن و فنلاند تأمین شده است که در این جا از این سه کشور و از یونسکو صمیمانه تشکر می کنم و همچنین از یونسکو و همکاران بین المللی خود جدا می خواهم که این برنامه را برای چند سال دیگر هم باید تمویل کنند تا سطح سواد آنچنان که در تعهدات بین المللی ذکر شده افزایش یابد.
تهیه و تطبیق طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی، طرح تشویقی سوادآموزی برای ادارات دولتی، طرح نقش سکتور خصوصی در تطبیق برنامه های سوادآموزی، امضای ده ها تفاهمنامه همکاری مشترک در تطبیق هرچه بهتر برنامه های سوادآموزی با وزارتخانه ها و ادارات مستقل، برگزاری جلسات کمیته ملی سوادآموزی تحت ریاست معاون دوم ریاست جمهوری و برگزاری جلسات متعدد در سطح ولایت ها و ولسوالی ها و قریه ها از فعالیت های دیگر ما در زمینه سوادآموزی است. حکومت وحدت ملی به مسأله سوادآموزی بیشترین اهتمام را قایل است و به همین جهت فعلا بانوی اول کشور خانم رولا غنی به حیث سفیر سواد تعیین شده و رئیس جمهور غنی نیز توجه خاص به گسترش سواد و تقویت برنامه های سوادآموزی دارد.
اما با همه فعالیت هایی که یاد شد، با تأسف و دریغ باید گفت که در این اواخر گزارش ها در باره وضعیت معارف به طور عموم و تعداد اطفال محروم از مکتب به طور خاص بسیار نگران کننده است. طبق گزارش ها تعداد کودکان محروم از مکتب نزدیک به سه میلیون اعلام شده که اکثریت شان را دختران تشکیل می دهند. از سوی دیگر افغانستان در میان کشورهای جهان در ردیف کشورهایی قرار دارد که پایین ترین میزان سطح سواد را دارا می باشد. سطح سواد در بین مردان (۱۵ سال به بالا) ۶۲% و در بین زنان ۱۸% می باشد، در حالی که این فی صدی به طور اوسط در کشورهای کم درآمد به ترتیب ۷۰% و ۵۷% می باشد. تنها یک زن از پنج زن در افغانستان باسواد است و میزان سواد برای زنان در ساحات روستایی سه برابر پایین تر از میزان سواد زنان در مناطق شهری است.
همچنین دیده بان حقوق بشر در گزارش خود که سه هفته پیش نشر شد، گفته است: شمار دخترانی که در افغانستان از آموزش محرومند در سال‌های اخیر به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته و تلاش برای فراهم کردن شرایط آموزش برای دختران هم بر اساس این گزارش کاهش یافته است. در گزارش این نهاد آمده که در کنار نا امنی، نبود صنف های درسی، نبود معلم و ازدواج های زیرسن قانونی، حدود ۲۰۶ هزار دختر را از رفتن به مکتب باز داشته است. این گزارش نشان می‌دهد که بدترشدن اوضاع امنیتی و محیط نامناسب، حضور زنان را در نهادهای آموزشی محدود ساخته است.
در کنار عوامل ذکر شده، نوسازی و اصلاح ساختار و قوانین تعلیم و تربیه و تحصیلات عالی نیز یک ضرورت دیگر و از مهم ترین اولویت های حکومت افغانستان است. ما بر کهنه بودن و نارسایی های معارف خود واقف هستیم و تلاش می کنیم تا ضمن اصلاح ساختار تعلیم و تربیه، نوع نگاه به سواد و آموزش را نیز تغییر دهیم و هم اکنون پلان استراتژیک تحصیلات عالی و سومین پلان استراتژیک معارف تدوین و نهایی شده و برای پنج سال آینده (از ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۰) مورد تطبیق قرار می گیرد. علاوه بر آن اصلاح نصاب تعلیمی و کتاب های درسی معارف نیز مطابق استندرهای جهانی و تعهدات بین المللی افغانستان ضرورت دیگری است که دولت افغانستان در برنامه کاری خود قرار داده است و همچنین برای رهبری سکتور معارف و تحصیلات عالی، شورای خاصی به نام «شورای عالی منابع بشری» تحت ریاست جلالت مآب رئیس جمهور غنی تشکیل شده که با جدیت و توجه خاص از برنامه های معارف نظارت می کند.
از همین رو رهبری حکومت افغانستان از سازمان یونسکو توقع دارد که با ما در ارتقای سوادآموزی، بازنگری نصاب تعلیمی در معارف و تحصیلات عالی، انکشاف پالیسی های مؤثر، تربیه متخصصین نصاب تعلیمی، ارتقای ظرفیت معلمان و استادان زن و فراهم ساختن زمینه تعلیم برای گروهای خاص و آسیب پذیر جامعه در سطح مرکز و ولایات کمک و همکاری نماید.
جنگ و نا امنی، فقر فراگیر، کمبود تعمیرات در بیش از ۵۰% مکاتب، نبود معلمین مسلکی، نبود تجهیزات آموزشی و نگاه های متحجرانه و علم ستیز از سوی برخی از حلقات، از مهم ترین چالش های فراروی تعلیم و تربیه در افغانستان است. علی رغم مبارزه دوام دار دولت افغانستان و همکاران بین المللی ما با تروریزم، هنوز جنگ و نا امنی در افغانستان مهم ترین چالش است. ما درگیر تروریزم و جنگ اعلام نشده ای هستیم که ریشه ها و لانه های اصلی آن در خارج کشور ما قرار داشته و هم اکنون هزاران افراطی تروریست از سراسر دنیا با همراهی مافیای مواد مخدر و حمایت برخی از حکومت های منطقه با ما در حال جنگ هستند. طبق آخرین بررسی ها فعلا نزدیک به ۳۰ گروره تروریستی از کشورهای مختلف دنیا در افغانستان برای جنگ با ما حضور دارند که تنها یکی از آن ها گروه طالبان افغانی است. بنا بر این ما در خط مقدم نبرد با دهشت افکنی قرار داریم و از منافع همه بشریت در مقابل تروریزم دفاع می کنیم. انتظار ما هم در این راستا از جامعه جهانی، کشورهای دوست و سازمان های بین المللی این است که با حمایت جدی و همه جانبه از افغانستان در جنگ با تروریزم، حامیان طالبان و داعش را وادار نمایند که از حمایت تروریزم دست برداشته و برای برقراری صلح پایدار به میز مذاکره و گفتگو بنشینند، تا بتوانیم با خشکاندن ریشه های تروریزم، زمینه را برای تعلیم و تربیه فراگیر، برابر، متوازن و مادام العمر فراهم گردانیم.
ب- محور آزادی بیان و رسانه ها:
در یک و نیم دهه اخیر ما در ساحه مطبوعات و رسانه، شاهد رشد سریع و چشمگیر هستیم. در حالی که در زمان امارت طالبان، در همه افغانستان یک نشریه به نام «شریعت» و یک رادیو به نام «رادیو شریعت» فعالیت می کرد، امروز در سطح کشور، ۳۶۶ شبکه رادیویی، ۲۰۳ شبکه تلویزیونی، ۷۲ روزنامه، ۳۵۴ هفته نامه، ۳۴۴ مجله، ۷۳ آژانس خبری و ۱۸۹ مطبعه و در مجموع ۲۴۵۵ رسانه و مؤسسه در کتگوری های مختلف، ثبت شده و جواز فعالیت گرفته اند.
رشد رسانه بیش از هر چیز دیگر به یک فضا و بستر مناسب سیاسی نیاز دارد. تجربه نشان داده که هرگاه در کشور ها یک نظام سیاسی باز و چند صدایی و مبتنی بر دموکراسی حاکم بوده، زمینه رشد فرهنگ و اندیشه و رسانه گری نیز فراهم شده است و هرگاه که دیکتاتوری و استبداد حاکم شده، چراغ رسانه نیز به خاموشی گراییده است. از سوی دیگر با آزادی بیان، از حقوق و آزادی های مردم نیز حمایت می شود و همچنین ظهور رسانه معادل است با ظهور مدنیت و جامعه مدنی و نهادینه شدن روحیه مدارا، تحمل، رواداری، هم پذیری و تقویت پیوند های ملی و فراملی در میان همه اقوام و گروه های اجتماعی و فرهنگی. رشد سریع و چشمگیر رسانه در یک و نیم دهه اخیر در افغانستان بیشتر محصول و مولود همین عامل است. حکومت افغانستان، حکومت نقد پذیر بوده و نه تنها با گوش شنوا از گزارش های انتقادی رسانه ها استقبال می کند، بلکه آزادی بیان و رسانه های آزاد را یک بازوی توانا برای تأمین عدالت، حاکمیت قانون و تأمین منافع ملی کشور می داند و با همه توان از این ارزش انسانی و حق اساسی بشری دفاع می کند.
ما برای دسترسی به اطلاعات که یک حق دیگر بشری و ناشی از حق آزادی بیان است نیز اقدامات جدی انجام داده ایم. قانون دسترسی به اطلاعات را تصویب کرده ایم که بر اساس آن همه مسئولان دولتی مکلف شده اند که زمینه دسترسی به اطلاعات را فراهم سازند. کمیسیون دسترسی به اطلاعات تشکیل شده و همچنین کمیته مشترک مصونیت برای تأمین امنیت رسانه ها بین رسانه ها و حکومت تحت ریاست معاون دوم رئیس جمهور ایجاد شده و در نهادهای امنیتی ما مراکز خاص حمایت از خبرنگاران در مرکز و ولایات برای تأمین امنیت ژورنالیست ها تأسیس شده و قضایای خشونت علیه خبرنگاران به صورت جدی از مجرای نهادهای عدلی و قضایی ما پیگیری می شود.
به همین جهت است که در این عرصه نیز گروه های تروریستی بیش از هر چیز دیگر آزادی بیان و آزادی رسانه ها را هدف قرار داده و ژورنالیستان را مورد تهدید قرار می دهند. تا کنون ده ها تن از خبرنگاران و منسوبین رسانه ها به قتل رسیده و یا مجروح شده اند و یا مورد تهدید و ارعاب قرار گرفته اند. گروه های تروریستی نشان داده اند که به هیچ یک از ارزش های دموکراسی و آزادی بیان پایبند نبوده و همواره رسانه ها را مورد حملات تروریستی خود قرار می دهند.
ج. محور آثار تاریخی و باستانی:
کشور ما با داشتن میراث فرهنگی بیش از پنج هزار سال که در برگیرنده تمدن های ادوار مختلف تاریخ بشر است، یکی از کشورهای دارای آثار تاریخی و باستانی بسیار غنی و متنوع به شمار می رود. بخشی اندک اما بسیار مهم آثار باستانی افغانستان در «موزیم ملی هنرهای آسیایی» در پاریس نگهداری می شود که من دو روز پیش از آن دیدن کردم. در این موزیم آثاری از قرن دوم قبل از میلاد تا قرن هشتم میلادی و از دوره یونانوباختری، از مناطق مختلف افغانستان مانند: بامیان، شترک کاپیسا، فندقستان و بگرام پروان، حوزه گندهارا و هده جلال آباد وجود دارد که توسط دافا از افغانستان به پاریس انتقال یافته است. من در این جا به سهم خود از دولت فرانسه و از دافا به خاطر ۹۵ سال فعالیت باستان شناسی در افغانستان (از ۱۹۲۲ تا کنون) صمیمانه سپاسگذاری می کنم.
از نظر منابع طبیعی، تنوع اجتماعی و فرهنگی و تفاوت خرده فرهنگ ها و همزیستی اقوام گوناگون در سطح جهانی کمتر کشوری نظیر افغانستان وجود دارد. افغانستان طبیعت زیبا و مناظر طبیعی جذاب و همچنین اماکن و آثار تاریخی کهن در شهر های مختلف خود دارد كه هر كدام بازگو كننده بخش مهمی از تاريخ اين سرزمين است. از جمله مجسمه هاي تخریب شده بودای بامیان، شهر ضحاك، شهر غلغله و چهل ستون در باميان، مسجد جامع هرات،‌ قلعه تاريخي هرات،‌ مناره ها و آرامگاه خواجه عبدالله انصاري در هرات، بالاحصار، قبر سلطان محمود، آرامگاه سنایي در غزني، خرقه مباركه و باغ بابا در قندهار و زيارت سخي در مزار و سایر آثار تاریخی که در اکثر ولایات ما وجود دارند. آثار و آّبدات تاریخی ما علی رغم همه کوشش هایی که از طرف دولت صورت می گیرد، متأسفانه در طول سال های جنگ و خشونت، از گزند حوادث طبیعی و غیر طبیعی مصون نمانده و در برخی از حالات، خطر نابودی آن ها را تهدید می کند.
قبلا برخی از اماکن تاریخی ما مانند منارجام و بودای بامیان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده، اما ما انتظار داریم شهر هرات، باغ بابر کابل و بند امیر بامیان نیز در این فهرست ثبت شود و مراکز باستان شناسی ما تقویت گردد. ما از سازمان یونسکو و جامعه بین المللی می خواهیم که ما را در حفاظت آثار تاریخی مانند مجسمه بودا، شهر غلغله و بند امیر در بامیان و منار جام در غور و مسجد جامع هرات، مصلای هرات و قلعه اختیارالدین هرات و روضه مبارک و خانقای مولانا جلال الدین بلخی در بلخ و سایر مناطق کمک کنند.
من در این جا از کشورهای جاپان، آلمان، ایتالیا، فرانسه، چین و کوریا و سازمان یونسکو، دافا، بنیاد آغاخان و سایر همکاران بین المللی تشکر می کنم که در ماه گذشته با دایر ساختن اجلاسی در توکیو در باره بازسازی بودای تخریب شده بامیان به رایزنی پرداختند. هر چند مجسمه تاریخی بودای بامیان توسط طالبان تخریب شد اما بامیان در سال ۲۰۱۵ تنها شهری از میان همه شهرهای کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه بود که به خاطر داشتن چهار معیار یعنی: قدامت تاریخی، آثار باستانی، فرهنگ بومی و صنایع دستی، از طرف یونسکو به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان انتخاب شد و امسال (۲۰۱۷) هم فیلم «شهر من بامیان» از میان ۵۴ فیلم دعوت شده از کشورهای عضو شبکه شهرهای خلاق جهان، در جشنواره فیلم «جهان کوچک» از سوی یونسکو به مقام اول این جشنواره دست یافت. بامیان همچنین در سال ۲۰۱۵ به دلیل داشتن آبده تاریخی و جاذبه های گردشگری به عنوان پایتخت فرهنگی سارک یا سازمان همکاری های منطقه ای جنوب آسیا انتخاب گردیده بود.
در پایان باید گفت که تروریست ها و گروه های افراطی همان طور که مخالف و دشمن معارف و آزادی بیان هستند، با آثار تاریخی و باستانی نیز دشمنی دارند. تخریب پیکره های بودا در بامیان توسط طالبان در ۲۰۰۱ و تخریب آثار تاریخی سوریه توسط داعش، جنایاتی نابخشودنی ای است که تروریست ها مرتکب شدند. بیایید با مرمت دوباره آثار تاریخی تخریب شده و حفاظت از آثار زنده دیگر و تقویت فرهنگ و تاریخ باستانی ملت ها، یک نهضت جهانی فرهنگی علیه تروریزم را رهبری کنیم. رهبری این نهضت بزرگ را باید سازمان یونسکو به عهده بگیرد. ما بر این باوریم که با یونسکو بودن، جهان را برای ما زیباتر، نورانی تر و دوست داشتنی تر نشان می دهد. جهان بدون یونسکو، دنیای تاریک و بدون نور خواهد بود. در دنیای بدون آموزش، علم و فرهنگ، تنها ترور، وحشت و خشونت حاکم خواهد شد.
تشکر از توجه شما
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

 

منبع: صفحه فیسبوک معاون دوم ریاست جمهوری

About admin

Check Also

کمک هزینه ۱۰,۰۰۰ دالری مرکز فرهنگی MOWCAP آسیا برای پروژه های جمع آوری و حفظ و دسترسی به میراث مستند

کمک هزینه ۱۰۰۰۰ دالری مرکز فرهنگی MOWCAP  آسیا برای پروژه های جمع آوری و حفظ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *