Home / گزارش‌ها / سفرها / گزارش سفر یک ماهه جهت اشتراک در کورس آموزشی بخش میراث های فرهنگی آسیا و پاسفیک سال ۲۰۱۶ در کشور جاپان.

گزارش سفر یک ماهه جهت اشتراک در کورس آموزشی بخش میراث های فرهنگی آسیا و پاسفیک سال ۲۰۱۶ در کشور جاپان.

 kjj

 

به ریاست محترم کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان!

حسب هدایت مقام محترم و مکتوب شماره(۹۹۹) اینجانب امام خان رجبی عضو مسلکی ریاست باستان شناسی به منظور اشتراک در برنامه آموزشی در رابطه به تحقیق ، تجزیه ،  حفظ و نگهداری ساحات باستانی که از تاریخ ۳۰ اگست الی ۲۹ سپتمبر در شهر ناری کشور دوست جاپان برگذار گردید عازم آن کشور شده که گزارش آن به شرح ذیل ارائیه میگردد:

مقدمه:

جاپان یا (نیهون) کشوریست کاملا محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین، کوریای جنوبی، کوریای شمالی و روسیه همسایه است. جاپانی ها کشورشان را نیهون کوکو خطاب میکنند که به معنی خاستگاه خورشید است و جاپان نخستین کشورشرق آسیا است که خورشید در آن طلوع می کند.

مطالعات باستان شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پارینه سنگی پسین میداندجاپان کشوری بشدت زلزله خیز، و امار نشان میدهد که سالانه حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در انجا روی می دهد.این کشور بعد از اشغال توسط امریکا، با یک برنامه توسعه ای صنعتی به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگترین کشور های اقتصادی جهان مبدل شده است.

 

افتتاحیه برنامه ۳۰ اگست سال ۲۰۱۶:

افتتاح کورس آموزشی توسط آقای نیشی مورا ریس دفتر ا سی سی یو در نارا انجام شد و بعدا نمایندگان از بخش های امور فرهنگی شهر نارا، بخش همکاری های میراث فرهنگی در آسیا و پاسفیک ،مرکزفرهنگی یونسکو، نماینده شهر نارا، نماینده از بخش ACCROM و نماینده ای از مرکز تحقیقات ملی شهر نارا در این محفل حظور داشتند و این برنامه آموزش را حمایت یا پشتیبانی میکردند.

در این برنامه آموزشی پانزده نفر از پانزده کشور مختلف افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، نیپال، بوتان، سریلانکا، کمبوجیا، نیوزرلند، گنیا، ویتنام، لائوس، تایلند، منگولیا و بنگلادیش حظور داشتند که بعدا خود را به معرفی گرفتند تا در مورد نام و وظیفه خود به دیگر اشتراک کنندگان در این بخش معلومات بدهد و در آخر این بخش از فعالیت هایی که اشتراک کنندگان در جریان یک روز انجام میدهند توسط آقای ناکایی سرپرست بخش برنامه عملیاتی آگاهی داده شد.


 sd

همچنان بعد از ظهر همراه با دیگر اشتراک کنندگان به مقام شهر نارا رفته و با آنها دیدار و در مورد تاریخ و فرهنگ کشور جاپان بحث و گفتگو نمودیم.

تشریح ایام آموزشی و فعالیت ها در جریان پروگرام :

روز اول و دوم برنامه، ارائه پرزنتیشن توسط شرکت کنندگان در حضور دو تن ازنماینده گان بخش ACCROMو مسولین دفتر ACCU در ساختمان این نهاد اموزشی برگزار شد همچنان لیکچر های مفید آموزشی نمایندگان بخش ACCROM آقای گمنی و خانم انوبا در مورد معرفی این سازمان و همچنان معرفی تاریخ کشور جاپان از دوران باستان تا به امروز  به معرفی گرفته شد، علاوه بر ان فعالیت های مهم دیگر نیز در جریان این دو روز اموزشی صورت گر فت.

 

 

روز سوم برنامه بازدید استوپه ها  یا معابد دوران بودایی، که به قرن هفتم و هشتممیلادی متعلق بود، و جاپانی ها این استوپه ها را به نام پگودا نیز یاد میکردند، ساختمان این استوپه ها از چوب بوده و هر ۲۰ سال یک بار به ترمیم گرفته میشود و اکثر این استوپه ها یا ۳ طبقه ای، ۵ طبقه ای و یا هم هفت طبقه ای ساخته میشده است معلومات در مورد این استوپه ها توسط آقای ناکایی سرپرست بخش برنامه عملیاتی به تشریح گرفته میشد هم چنان از نحوه ساخت این ساختمان، نحوه ی ترمیم این استوپه ها ، مواد بکار گرفته شده در بخش ترمیم و همچنان نحوه اجرای مراسم مذهبی جاپانی ها از معلوماتی بود که در دو معبد به نام های (Kausga-taisha shrine) و (Gango-ji temple) به شرکت کننده گان به تشریح گرفته شد.

هفته دوم برنامه آموزشی:

برنامه های هفته دوم کاری،آموزش و پیگیری سیستم حفاظت ساحات باستانی ، سیستم حفریات ساحات باستانی کشور جاپان، بازدید از ساحات تحت حفاظت در مرکز تحقیقات ملی شهر نارا، فوتوگرافی یا عکاسی و بازدید از ساحات باستانیحفاری شده از جمله فعالیت هایی بود که در جریان این هفته به آن پرداخته شد.

سیستم حفریات ساحات باستانی کشور جاپان نیز به سیستم بین المللی بوده که در اکثر کشور ها  منجمله کشور عزیزما ، حفریات ساحات باستانی به همین روش صورت میگیرد و یکی دیگر از برنامه های جالب و آموزنده در این هفته عکاسی به صورت مسلکی  از ساحات باستانی و همچنان عکاسی آثار بدست آمده از ساحات باستانی بطور مثال، چطور یک عکس شفاف و واضح از یک ساحه باستانی میتوان گرفت و یا عکاسی یک نقطه خاص از فاصله دور اما به صورت شفاف و واضح ویا هم عکاسی از یک اثر بدون افتادن سایه در تصویر، تاریک و یا روشن ساختن تصویر اثر در عکس و همچنان تمرین عکاسی با دوربین های پروفیشنل، خلاصه ای ازفعالیت های هفته دوم برنامه آموزشی میباشد.

 

 

هفته سوم برنامه ی آموزشی :

برنامه هفته سومآموزشی عبارت است از لیکچردر موردنحوه ترمیم ستوپه در ساحات باستانی کشور جاپان در مرکز تحقیقات ملی شهر نارا و برنامه رسامی، ثبت و راجستر ظروف سفالی در مرکز تحقیقات باستانشناسی در شهر نارا برگذار گردید که گزارش آن به شرح ذیل ارائه میگردد.

لیکچر بخش ترمیم و وقایه آثار باستانی در مرکز تحقیقات ملی شهر نارا جاپان، در موردترمیم آثار باستانی در کشور های که دارای آب و هوای مرطوب میباشد، هم چنان ترمیم فرسایش ساحات باستانی بنابر عواملی مانند شور زده گی و ترمیم عوامل بیرونی بر بالای ساحات باستانی مانند گیاهان و درختان که درهر سال بزرگتر شده و ریشه و کنده ی ان باعث تخریب ساحات باستانی میشود. در مورد راه حل ها از این مشکل، بحث و تبادل نظر میان اشتراک کننده گان صورت گرفت.

رسامی، ثبت و راجسترظروف سفالی ،در سه روز آخر هفته سوم کاری، به آن پرداخته شد این بخش آموزشی به تمام شرکت کننده گان بسیار مفید بوده و همگی با یک علاقه مندی خاص به رسامی میپرداختند البته رسامی ظروف سفالی در این برنامه آموزشی به سیستم جاپانی بوده یعنی طریقه های خاص برای پیدا نمودن قطر ظرف و یا هم ترسیم نمودن آن توسط شانه به کار برده میشد همچنان به ترسیم شکل های هندسی و یا هم اشکال طبیعی مانند گل و پرندگان که بر روی ظروف سفالی، پرداخته شد و همچنان یکی دیگر از روش های کاپی نمودن تصویر از روی ظروف سفالی همراه با کاغذ های مخصوص جاپانی ، به این طریق که اول کاغذ را گذاشته و بعدا آن را خیس نموده همراه بنداژ نرم روی کاغذ فشار می آوریم تا تمام اشکال موجود بر روی استمپ یا ظروف سفالی نمایان شود و در آخر قسمت های نمایان شده ی اثر را با جوهر مخصوصی به رنگ سیاه  تاپه مینمودیم تا تصویر برآمدگی های اثر با رنگ سیاه واضح و قابل دید شود.

 

 

هفته چهارم برنامه آموزشی:

در این هفته هم به بازدید از ساحات باستانی و موزیم تاریخی آشوکا، ارائه لیکچر توسط نماینده ACCROM  در دفتر ACCU در شهر نارا و بازدید از معبد و موزیم باستانی Horyu-ji temple برای اشتراک کنندگان در این کورس آموزشی در نظر گرفته شده بود که گزارش آن به شرح ذیل ارائه میگردد.

لیکچر های ارائه شده توسط نمایندگان ACCROM مفید و با ارزش در عرصه بلند بردن سطح ارتقاع ظرفیت شرکت کنندگان در این برنامه آموزشی بوده است چنانچه که یکی از این لیکچرها در مورد مدیریت دربخش تحقیق، تجزیه، حفاظت و مدیریت بر بالای ساحات باستانی و تاریخی بوده که از اهمیت بالایی خصوصا برای باستان شناسان اشتراک کننده در این برنامه برخوردار بوده است. در این لیکچرتعاریف و  کلید های عمده برای راه حل مشکلات پیش رو در ساحات باستانی یاد شده است که با یک بار خواندن و درک و تحلیل موضوع، دیگر سوالی بدون جواب در بخش مدیریت در ساحات باستانی نخواهد ماند.

 

 

هفته پنجم برنامه آموزشی:

در این هفته به شهر ناکازاکی سفر نمودیم و  از ساحات حفظ میراث های فرهنگی در این شهر به نام دیجیما، کلیسای اورا در ناکازاکی، گلوور گاردن و موزیم تاریخی فرهنگی ناکازاکی بازدید نموده و در آخر تهیه گزارش از جریان برنامه اموزشی به دفتر ACCU و اختتامیه کورس اموزشی در تاریخ ۲۹ سپتمبربوده که گزارش هفته آخر به شرح ذیل ارائه میگردد.

در این هفته به شهر ناکازاکی همراه با قطار های سریع و سیر سفر نمودیم شهر ناکازاکی اولین شهر در جاپان بوده که در سال های ۱۵۷۰ بر روی مسافران خارجی، سیاحان و تاجران و اموال تجارتی باز شده است که از لحاظ تاریخی از اهمیت بالایی در نزد جاپانی ها برخوردار است همچنین شهر ناکازاکی یکی از شهر هایی بوده در جریان جنگ جهانی دوم مورد حمله امریکا قرار گرفته و قسمتی از این شهر با بمب اتم از بین رفته بود، به هر حال اکنون به جز تصویر ان خرابی،  از روز های جنگ و سمبولی در ان منطقه چیزی دیگر دیده نمی شود و ساختمان های جدید اعمار شده است.

میراث فرهنگی دیجیما:

قدامت این میراث فرهنگی به دوران EDO برمیگردد ، حفریات این ساحه در قرن ۱۹ صورت گرفته و همچنان ترمیم بخش بزرگی از این میراث فرهنگی به اتمام رسیده و سیاحان می توانند از اطاق های رهایشی و موزیم مخصوص اثار کشف شده از ساحه دیجیما بازدید نمایند باید یاد اور شوم که ساختمان های این ساحه میراث فرهنگی از چوب بوده و ترمیم دوباره آن نیز به شکل اولی ان با ظرافت خاص صورت گرفته است.

اختتامیه برنامه اموزشی:

در مجلس اختتامیه نمایندگان محترم از بخش های امور فرهنگی شهر نارا، بخش همکاری های میراث فرهنگی در آسیا و پاسفیک ،مرکزفرهنگی یونسکو، نماینده شهر نارا، نماینده  بخش آی سی سی روم (ACCROM) و نماینده ای مرکز تحقیقات ملی شهر نارا  و ریس دفتر (ACCU) در این محفل حضور داشتند که در مورد موثریت این کورس آموزشی بحث همه جانبه صورت گرفتو در ختم مجلس به تمام اشتراک کننده گان از طرف ریس بخش فرهنگی دفتر ACCU (همکاری های فرهنگی یونسکو برای آسیا) تصدیق نامه اعطا گردید.

 


نتیجه گیری
:

هدف این برنامه آموزشی و بر گذاری آن بخاطر بلند بردن سطح ارتقاع ظرفیت مسلکی اشتراک کننده گان به حساب میرود، چنانچه که در بالا به آن اشاره نمودیم برنامه های بخش لیکچر از نماینده گان ACCROM ، برنامه مرکز تحقیقاتی ملی در نارا و برنامه های مرکز تحقیقات باستان شناسی در نارا و دفتر ACCU بسیار مفید و ارزنده بوده و ما برای پیشبرد برنامه های کاری روز مره خویش البته در کشور عزیزما افغانستان از ان استفاده مثبت مینمایم.

 

پیشنهاد:

برگذاری این گونه برنامه های آموزشی در کشور های مانند جاپان، و اشترک باستان شناسان افغان در این نوع کورس های آموزشیبرای بلند بردن سطح ارتقاع ظرفیت باستان شناسان مفید بوده و از مقام محترم وزارت اطلاعات و فرهنگ و کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکو احترامانه تقاضا میشود که فرصت های مناسب آموزشی(ماستری، دکترا)را برای کارمندان این وزارت مهیا نموده تا از تجربیات کشورهای خارجی برای بلند بردن سطح ارتقاع ظرفیت مسلکی خویش از آن استفاده نماییم.

اظهار سپاس:

از تمامی کسانی که در این برنامه آموزشی بنده را حمایت نموده بطور خاص از مقام محترم وزارت، معنیت محترم فرهنگ و هنر، ریاست محترم باستان شناسی، وزارت محترم امور خارجه، کمیسیون محترم ملی یونسکو در وزارت معارف و سفارت محترم کشور جاپان در افغانستان اظهار سپاس و امتنان مینمایم.

اینک گزارش هذا جهت ملاحظه تحریر و تقدیم است.

 با احترام

امام خان رجبی

عضو مسلکی دیپارتمنت حفریات ریاست باستان شناسی.

About admin

Check Also

محترم محمد شاکر حبیب یار سکرتر جنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکو- افغانستان در مجتمع وزرا آسیا پسیفیک اشتراک ورزید

محترم محمد شاکر حبیب یار سکرتر جنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان به نماینده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *