Home / گزارش‌ها / سفرها / گزارش سفر رسمی وزیر معارف جمهوری اسلامی افغانستان به کشور فرانسه

گزارش سفر رسمی وزیر معارف جمهوری اسلامی افغانستان به کشور فرانسه

 ۲ الی ۶ نومبر ۲۰۱۵

نویسنده و تهیه کننده گزارش: محمد شاکر حبیب یار

جلالتمآب دکتر اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف کشور که در رأس یک هیأت عالی رتبه وارد شهر پاریس کشور فرانسه گردیده بود، به تاریخ  ۳ نومبر در مراسم افتتاحیه ۳۸ مین دور کنفرانس عمومی یونسکو که در مقر آن سازمان برگزار شده بود، اشتراک نمودند.

اجلاس عمومی سازمان یونسکو مهمترین ارگان تصمیم گیری یونسکو بوده که هر دو سال بعد یک بار منعقد میگردد، که این بار بطور استثنایی با تجلیل از هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان یونسکو برگزار گردیده بود که از تمام دول عضو یونسکو که تعداد آنها به ۱۹۵ کشور میرسد جهت اشتراک دعوت بعمل آمده بود. در کنفرانس مذکور علاوه به تصدیق بودجه سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، پلان و آجندای ۱۵ ساله یعنی از ۲۰۱۵ الی ۲۰۳۰ تعلیم و تربیه جهانی تصویب گردید.

به تاریخ چهارم نومبر جناب وزیر معارف در نشست عالیرتبه تعلیم و تربیه ۲۰۳۰ که در حاشیه کنفرانس عمومی یونسکو با حضور داشت وزرای معارف بیش از ۶۰ کشور، رئیسه عمومی یونسکو، معاون بخش تعلیم و تربیه یونسکو، رئیس اداره یونیسف، جی پی ای، نماینده گان کشورهای تمویل کننده و نماینده گان سکتور خصوصی برگزار گردیده بود اشتراک ورزیده بیانیه خویش را ایراد نمودند.

نکات عمده بیانیه وزیر معارف در اجلاس فوق الذکر قرار ذیل بود:

اجرای برنامه های جهانی تعلیم و تربیه با توجه به اهداف توسعه پایدار الی سال ۲۰۳۰ بزرگترین و مهمترین ماموریت رهبران تعلیم و تربیه جهان است و نیل به اهداف یاد شده نیاز به همکاری و مساعی مشترک و منسجم دارد. من به نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان، هیأت همراه از اهداف تعلیم و تربیه ۲۰۳۰ که همانا فراهم نمودن تعلیم و تربیه و دانش مداوم و متوازن، فراگیر و با کیفیت برای همه است حمایت قاطع می نمایم.

خانم ها و آقایان!

بیش از سه دهه جنگ و بحران تاثیرات ناگوار روی اقتصاد، تعلیم و تربیه، زیر ساخت ها، و نیروی بشری داشته است. با وجود مشکلات ناشی از جنگ تحمیل شده، افغانستان توانسته است در۱۴ سال گذشته پیشرفت های چشمگیری در عرصه های متفاوت شامل تقویت نهاد های امنیتی، توسعه مشارکت سیاسی، پیشرفت اقتصادی و افزایش عرضه خدمات اساسی است داشته باشد.

نظام معارف افغانستان از یک سیستم غیر فعال، که دختران اجازه رفتن به مکتب را نداشتند، به یک سیستم مؤثر و شفاف برای عرضه تعلیم و تربیه با کیفیت مبدل گردیده و توانسته است که دسترسی به تعلیم و تربیه را بصورت متوازن در سراسر کشور فراهم نماید. در حدود بیش از ۹ ملیون طفل  روزانه به خاطر کسب تعلیم و تربیه و به امید یک آینده درخشان روانه مکتب می شوند.

رشد و ترقی در این عرصه نتیجه تعهد و حمایت دولت جمهوری اسلامی افغانستان از معارف، کمک های مالی و تخنیکی کشورهای دوست و شرکای انکشافی و علاقمندی اطفال و والدین به تعلیم و تربیه می باشد. جا دارد در اینجا از کمک های جامعه بین المللی در گسترش تعلیم و تربیه در افغانستان تشکر کنم. ما در رسیدن به اهداف هزاره سوم ملل متحد و اهداف تعلیم برای همه متعهد هستیم و در این راستا از مساعی همه جانبه دریغ نمی ورزیم.

با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، چالش های جدی فرا راه نیل  به اهداف هزاره سوم ملل متحد و اهداف انکشافی  پایدار سال ۲۰۳۰ وجود دارد، با وجود مساعی مستمر جمهوری اسلامی افغانستان بدون همکاری و مساعدت های جامعه جهانی توانمندی دست یابی به اهداف انکشافی هزاره سوم و اهداف انکشافی پایدار سال ۲۰۳۰ را نخواهد داشت.

با توجه به دست آوردهای قابل ملاحظه جمهوری اسلامی افغانستان در عرصه های مختلف، نظام تعلیم و تربیه کشور ما با یک سلسله چالش های جدی زیر مواجه می باشد.

۱- در حدود ۲ ملیون طفل در سنین رفتن به مکتب به تعلیم دسترسی ندارند.

۲- ۵۰ در صد از موسسات تعلیمی ما فاقد ماحول مصئون تعلیمی میباشند.

۳- ۵۰ در صد معلمان از مهارتهای کامل تدریسی برخوردار نیستند.

۴- ۶۴ در صد مردم کشور از نعمت خواندن و نوشتن محروم هستند.

۵- شمار زیادی از مکاتب نسبت نا امنی ها مسدود می باشد.

حضار گرامی!

من متیقن هستیم که شرکای بین المللی ما چنانچه در گذشته از برنامه های معارف حمایت نموده اند در آینده نیز به مساعدت های خود ادامه داده به مسئولیت ها و تعهدات خویش وفا  مینمایند.

وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان متعهد است تا با هماهنگی و همکاری مشترک با شرکای ملی و بین المللی، با شفافیت و حسابدهی، به چالش های موجود بر سر راه تعلیم بخصوص تعلیم و آموزش دختران رسیدگی نموده، زمینه را برای شمولیت اطفال بازمانده از مکتب فراهم و کیفیت تعلیم و تربیه را بهبود بخشد.

همچنان، جلالتمآب دکتر اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف کشور  به  تاریخ ۴ نومبر سال روان میلادی با رئیس عمومی سازمان یونسکو، خانم ایرینا بوکووا  و رئیس و نماینده یونسکو در کابل، آقای پاولو فانتانی ملاقات رسمی نمودند. در این ملاقات که در دفتر کاری خانم بوکوا صورت گرفت روی موضوعات ذیل صحبت گردید:

۱- هفت پروژه کوچک پروگرام پارتیسپیشن یونسکو که برای افغانستان در سال ۲۰۱۴ منظور گردیده بود و بودجه آن بنا بر یک سلسله ملاحظات از جانب یونسکو به افغانستان ارسال نگردیده بود، مجددا تخصیص آن تقاضا شد.

۲- اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان که اخیراً توسط کمیسیون ملی تحریر گردیده و قرار است بعد از تائید وزارت محترم عدلیه و تصویب شورای وزیران و مقام عالی ریاست جمهوری با یونسکو شریک خواهد گردید.

۳- پیشنهاد شامل شدن روز قلم در تقویم یونسکو که به سطح جهانی همه ساله تجلیل گردد. تجلیل و مسما شدن یک روز بنام قلم یکی از ابتکارات یک جوان افغانی است.

۴-  افزودی سکالرشیپ های ماستری انستیتیوت پلان گذاری و مدیرت تعلیم و تربیه یونسکو.

۵- نقش نظارتی مرحله دوم بودجه برنامه مشارکت جهانی برای تعلیم و تربیه که یونسکو و بانک جهانی برایش درخواست داده اند.

رئیس عمومی سازمان یونسکو، خانم بوکووا، از ابتکارات و برنامه های جدید وزیر معارف، ابراز خرسندی نموده و در موارد فوق الذکر ضمن اظهار وعده همکاری برای مسئولین مربوطه رهنمود ها و هدایات لازم در مورد پیگری موارد فوق صادر نمودند. خانم بوکوا همچنان افزود: یونسکو حاضر است تا از برنامه ها و پلان های تعلیمی وزارت معارف افغانستان در ارتباط به سواد آموزی، تعلیمات تخنیکی و مسلکی و ظرفیت سازی معلمین، حمایت نماید.

به تاریخ ۵ نومبر وزیر معارف کشور در جلسه عالیرتبه وزرا سخنرانی نمود و تصویر مختصر وضعیت تعلیم و تربیه، تحصیلات عالی، امور زنان و اطلاعات و فرهنگ کشور را ارایه نمودند.

هکذا به تاریخ ۵ نومبر جناب وزیر معارف حین بازدید از انستیتیوت بین المللی پلان گذاری تعلیم و تربیه یونسکو یا IIEP با خانم سوزانا گرانت رئیس و کارمندان عالیرتبه آن انستیتیوت ملاقات نمود و از کمک های تخنیکی آنان در انکشاف پلان های ستراتیژیک معارف و ظرفیت سازی کارمندان ریاست پلان در مرکز و ولایات ابراز امتنان نموده افزود: داشتن انستیتیوت پلانگذاری که توسط IIEP در کابل ساخته شده، موثر بوده و تا هنوز تریننگ های کوتاه مدت را برای کارمندان معارف فراهم نموده اما وزارت معارف نیاز دارد تا کارمندان آن به سطح بالا تر یعنی الی درجه ماستری تربیه شوند تا بتواند هم وظایف را بشکل خوب انجام داده و هم در مورد ظرفیت سازی سایر کارمندان کمک نمایند. وزیر معارف پیشنهاد نمود تا انستیتیوت متذکره حد اقل یک نفر برای هر ولایت به سطح ماستری تربیه نماید. همچنان جناب وزیر معارف پیشنهاد نمود تا تعداد اشتراک کنندگان برنامه ماستری که به پاریس اعزام گردد در سالهای آینده بیشتر گردد. قابل یاد آوری است که هر دو پیشنهاد وزیر معارف از جانب رئیس انستیتیوت پلان گذاری مورد قبول قرار گرفته در مورد وعده همکاری نمود.

سایر فعالیت های وزیر معارف طی سفر چهار روزه اش قرار ذیل خلاصه میگردد:

۱- ملاقات تعارفی و بحث روی موضوعات ذیعلاقه با مشاور رئیس جمهور و سرپرست وزارت معارف تاجکستان و وزیر اطلاعات و فرهنگ تاجکستان. در این ملاقات وزیر معارف جمهوری اسلامی افغانستان در مورد اعزام ۴۰۰ تن هموطنان ما جهت کسب تعلیمات تخنیکی و مسلکی به تاجکستان با جانب تاجکستان صحبت نمودند که در مورد وعده همکاری همه جانبه از جانب هئیت تاجکی سپرده شد و قرار بر آن شد تا این موضوع از طریق وزارتخانه های خارجه دو کشور پیگیری گردد تا نتایج متوقعه بدست آید.

۲- ملاقات با وزیر تعلیم وتربیه کشور قطر: در این ملاقات روی مسایل دو جانبه تعلیم و تربیه هر دوکشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت، وزیر قطری وعده همکاری و تخصیص بورس برای شاگردان افغان را وعده کرد. همچنان موصوف ضمن ملاقات مختصر زندگینامه نامزد آن کشور برای سمت مدیریت کل یونسکو را به جلالتمآب وزیر معارف کشور ما سپرد، که در برگشت به کشور پیوست نامه رسمی به وزارت امور خارجه ارسال گردید تا از نامزدی وی حمایت صورت گیرد.

۳- ملاقات با وزیر تعلیم و تربیه امارات متحده عربی: در این ملاقات روی مسایل دوجانبه تعلیمی صحبت شد و مطالبی چون چاپ کتب دینی، اعطای سکالرشیپ ها و بورس های تحصیلی تقاضا گردید، وزیر اماراتی پیشنهادات را پذیرفته تاکید داشت تا تفاهمنامه یی میان دو کشور به امضا برسد و بر بنا آن همکاری ها در عرصه های مختلف تعلیمی صورت پذیرد که با برگشت از این کنفرانس سفارت امارات متحده عربی در کابل تلفنی تماس گرفته و اطلاع دادند که دولت امارات هفتاد بورس تحصیلی به جانب افغانستان میدهد.

۴- ملاقات با رئیس اداره همکاری های سویس برای انکشاف بین المللی.

۵- ملاقات با خانم الیس البرایت، رئیس اجرایوی مشارکت جهانی برای تعلیم.

۶- ملاقات تعارفی با وزیر امور خارجه فرانسه.

۷- اشتراک در جلسه عالیرتبه ارتقای ظرفیت برای تعلیم و تربیه برای همه یا CapEFA.

۸- ملاقات با وزیر اطفال، تعلیم و تربیه و مساوات جنسیتی کشور شاهی دنمارک.

۹- اشتراک در ۷ ضیافت که از جانب وزرآی کشور های متفاوت تنظیم گردیده بود.

۱۰- ملاقات با وزرای آموزش و پرورش و تحصیلات عالی و فن آوری جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، چنانچه دعوتی را در ساختمان نمایندگی دایمی یونسکوی ایران در فرانسه ترتیب داده بودند که وزرای معارف و تحصیلات عالی افغانستان اشتراک کردند، ضمن صحبت وزیر آموزش و پرورش ایران ابراز داشت که آماده اند تا یکهزار استاد تعلیمات تخنیکی و مسلکی را برای جمهوری اسلامی افغانستان تربیه نمایند که عنقریب هیاتی از جانب افغانستان عازم تهران خواهد بود.

قابل یاد آوری است که در ملاقات های فوق الذکر خانم مهمند وزیر تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان نیز حضور داشت چنانچه موصوف در اجلاس کنفرانس نیز اشتراک نموده بود.

جناب وزیر معارف و هیأت همراه به تاریخ ۷ نومبر طبق برنامه به وطن برگشت.

پایان

http://moe.gov.af/fa/page/14143

About admin

Check Also

محترم محمد شاکر حبیب یار سکرتر جنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکو- افغانستان در مجتمع وزرا آسیا پسیفیک اشتراک ورزید

محترم محمد شاکر حبیب یار سکرتر جنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان به نماینده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *