Home / دسته‌بندی نشده / یونسکو: یازده میلیون تن در افغانستان بی‌سواداند

یونسکو: یازده میلیون تن در افغانستان بی‌سواداند

– ظفرشاه رویی

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد، یونسکو، اعلام کرده که نزدیک به یازده میلیون تن از شهروندان افغانستان از نعمت خواندن و نوشتن محروم استند. به گفته این سازمان، این شهروندان در رده‌های سنی بالاتر از پانزده سال قرار دارند.
سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد با نام‌گذاری جوایز امسال خود به‌نام رولا غنی بانوی اول افغانستان و اهدای آن به دو موسسه فعال در زمینه سواد‌آموزی، می‌گوید که سطح سواد در میان زنان در افغانستان به مراتب پایین‌تر از مردان قرار دارد.
پاتریشیا مک‌فیلیپس، رییس یونسکو در افغانستان، روز یک‌شنبه، ۳۰ عقرب، در مراسم اهدای این جایزه‌ها به دو موسسه فعال در عرصه سواد آموزی گفت که به‌صورت کل، رقم افراد با‌سواد در میان مردان به سی‌و‌چهار درصد و در میان زنان به هجده درصد می‌رسد. خانم مک‌فیلیپس تاکید کرد که این وضعیت در میان خانواده‌های روستانشین تفاوت‌های زیادی دارد. به گفته رییس یونسکو در افغانستان، نرخ بی‌سوادی در روستاها در میان زنان به نود درصد و در میان مردان به شصت‌وسه درصد می‌رسد.
پاتریشیا مک‌فیلیپس، بی‌سوادی را موازی با «فقر و انزوا» توصیف کرده گفت هرچند یونسکو از سال ۲۰۰۸ میلادی به این‌سو با نهادهای مختلف دولت افغانستان از جمله وزارت معارف در راستای بلند‌بردن سطح سواد در این کشور تلاش‌های زیادی کرده، اما با آن‌هم نرخ بی‌سوادی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. خانم مک‌فیلیپس هم‌چنین تاکید کرد که یونسکو به همکاری‌های خود در راستای بلند بردن سطح سواد به کمک‌های مالی کشورهای جاپان، سویدن و فنلند ادامه می‌دهد.
در همین‌ حال، رولا غنی بانوی اول کشور که جایزه امسال یونسکو به‌نام او نام‌گذاری شده است، می‌گوید که خواندن و نوشتن از نخستین دستورهای دین اسلام است و در راستا باید بیشتر تلاش شود. خانم غنی گفت که سواد و دانش از عوامل اصلی برای رفاه و آرامش جامعه به شمار می‌رود. رولا غنی می‌گوید: «اگر امروز مردان و زنان این سرزمین از آموختن سواد بهره‌مند می‌شوند، یقینا نقش مهمی را در پیشرفت جامعه، برقراری صلح و آرامش بازی خواهند کرد.»
بانوی اول کشور تاکید کرد که تمام اقشار جامعه نیازمند آموختن سواد‌اند. به گفته او، هرگاه یک کارگر ساده از نعمت سواد برخوردار باشد, می‌تواند کارهای خود را به خوب‌تر و بهتر به پیش ببرد. وی گفت: «سواد‌آموزی تنها برای بزرگ‌سالان ما نیست. بلکه برای همه‌ی اقشار جامعه یک امر ضروری است. حتا شاگردان مکاتب درست خواندن و نوشتن را بیاموزند تا واقعا باسواد گفته شوند.»
رولا غنی تاکید کرد که امروز سهولت‌های بیشتری برای سواد‌آموزی وجود دارد و این سهولت‌ها و تکنولوژی‌های جدید باید حداکثر استفاده به منظور بلند‌بردن سطح سواد صورت گیرد.
هم‌چنین اسدالله حنیف‌ بلخی وزیر معارف، نیز می‌گوید هرچند تلاش‌های زیادی برای بلند‌بردن سطح سواد در افغانستان صورت گرفته، اما باآن‌هم هم‌اکنون نزدیک به شصت درصد از شهروندان کشور از نعمت خواندن و نوشتن محروم استند. آقای بلخی گفت: «امروز احصاییه‌هایی که موجود است نشان می‌دهد که در حدود چهل درصد مردم ما با سواد و شصت‌ درصد دیگر بی‌سواد هستند که از این شصت درصد هم در حدود هشتاد درصد نسبت بی‌سوادی در بین خانم‌هاست.»
وزیر معارف تاکید کرد که دولت تلاش دارد تا روی باسواد‌شدن زنان بیشتر تمرکز کند. به گفته او، برنامه سواد‌آموزی در برنامه میثاق شهروندی نیز در نظر گرفته شده است. آقای بلخی می‌گوید که رقم مراکز سواد‌آموزی برای سال آینده بیشتر خواهند شد و هم‌اکنون نیز هزاران مرکز در سراسر کشور فعالیت دارند. اسدالله حنیف بلخی گفت: «هم‌اکنون در سراسر افغانستان در حدود پانزده هزار مرکز یا کورس سواد آموزی داریم. در این کورس‌ها در حدود پنج‌صد هزار شاگرد شامل درس و آموختن سواد هستند. ولی شرایط افغانستان، شرایط ناامنی، اجتماعی و اقتصادی وطن ما قسمی است که همه‌ی این پنج‌صد هزار نفری که شامل کورس‌ها و برنامه‌های سواد‌آموزی‌اند فارغ نمی‌شوند. سالانه در حدود سه‌صد هزار الی سه‌صد و پنجاه‌هزار نفر از این کورس‌ها فارغ و با‌سواد می‌شوند.»
وزیر معارف افزود که تنها قادر‌شدن افراد بی‌سواد به خواندن و نوشتن به حل مشکلات ناشی از بی‌سوادی کمک نمی‌کند. به گفته او، این مشکلات زمانی حل می‌شوند که این افراد به درس‌های خود به مکاتب تسریعی ادامه بدهند. آقای بلخی گفت که در ولایات مکاتبی هم فعالیت دارند که افرادی با سن بالا می‌توانند زودتر دوره مکتب را طی کنند.
در همین ‌حال، سردارمحمد رحیمی معین سواد‌آموزی وزارت معارف می‌گوید که روز شنبه طرح بسیج ملی برای محو بی‌سوادی در جلسه‌ای تحت رهبری سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری تایید شده و قرار است این طرح از سوی کابینه نیز تصویب شود. به گفته او، براساس این طرح، برنامه‌های آموزشی و نصاب تعلیمی مراکز سواد‌آموزی تغییر کرده و کتاب‌های جدیدی چاپ و توزیع خواهد شد.

About admin

Check Also

پیام سکرترجنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکو به مناسبت تصویب اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان

مطلب قدیمی؛ به نماینده گی از کارمندان کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان و تیم …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *